Sondy hydrostatyczne to produkty, których zadaniem jest stały pomiar poziomu cieczy lepkich oraz substancji o podwyższonej agresywności. Dzięki sondzie hydrostatycznej istnieje możliwość uzyskania szybkiej i precyzyjnej wiadomości o aktualnym stanie poziomu cieczy. Jest to niezwykle ważne dla wielu branż, przede wszystkim punktów przemysłowych, takich jak oczyszczalnie i przepompownie ścieków oraz punkty dystrybucji paliw i olejów, w których ciągła obserwacja wymagana jest dla bezpieczeństwa.
Jak działa sonda hydrostatyczna – właściwości
Zasada działania sondy hydrostatycznej opiera się na zastosowaniu metody hydrostatycznej pomiaru podziału cieczy. Wykorzystuje się do tego pomiar ciśnienia hydrostatycznego słupa cieczy. Dokonując pomiaru, czujnik jest całkowicie zanurzony i powinien być umieszczony jak najbliżej dna. Sonda mierzy ciśnienie wywierane przez słup cieczy o danej wysokości. Przeprowadzony pomiar umożliwia dokładne wyznaczenie poziomu cieczy. Warto wiedzieć, iż drgania cieczy, spienienie czy ruch nie wpływają na wartość pomiaru.
Sonda montowana jest zazwyczaj w pozycji pionowej, bezpośrednio w cieczy.
Sonda hydrostatyczna – zastosowanie
Sondy hydrostatyczne wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu. Najczęściej spotkamy je w przemyśle okrętowym, spożywczym i naftowym. Ponadto sondy wykorzystywane są w:
- układach kontroli pracy pomp;
- sterowaniu przepompowniami cieczy;
- monitoringu i pomiarze naturalnych zbiorników wodnych;
- oczyszczalniach ścieków;
- stacjach uzdatniania wody;
- zbiornikach retencyjnych.
O sondzie hydrostatycznej powinien pomyśleć także każdy właściciel stacji paliw oraz punktu dystrybucji paliwa.
Sonda hydrostatyczna na stacji paliw – dlaczego jest tak ważna?
Stały pomiar paliwa lub oleju jest niezwykle ważny nie tylko dla poprawnego działania stacji paliw, ale przede wszystkim dla zapewnienia jej bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że benzyna i oleje to substancje specyficzne, które wymagają odpowiedniego nadzorów z każdej strony. Dzięki sondzie hydrostatycznej możemy uzyskać dokładny pomiar poziomu cieczy, co ułatwi pracę i zapewni poprawne działanie punktów dystrybucji.
Jaką sondę hydrostatyczną wybrać?
Kupując sondę hydrostatyczną, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wykonanie. Materiał, z którego zostało stworzone urządzenie, powinien być mocny i odporny na czynniki zewnętrze. W praktyce świetnie sprawdzi się sonda ze stali nierdzewnej, gdyż wykaże ona dużą tolerancję na zniszczenia fizyczne i chemiczne. Warto zwrócić uwagę także na średnicę membrany, która powinna być dość duża, aby zapewniać dokładniejsze wyniki.